
Program
Profilaktyki RAKA PIERSI

1. Opis problemu zdrowotnego Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 22,9% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Występuje częściej po menopauzie. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia.
2. Cel programu
Celem realizacji programu jest obniżenie wskaźnika umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej oraz podniesienie poziomu wiedzy kobiet na temat profilaktyki raka sutka i wprowadzenie na terenie całego kraju zasad postępowania diagnostycznego.
3. Przyczyny istnienia problemu zdrowotnego
Etiologia raka sutka, pomimo znacznej liczby prac i analiz, jakie w świecie przeprowadzono, w dalszym ciągu nie jest dostatecznie jasna. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że ten sam morfologiczny nowotwór może być indukowany przez kilka, a nawet kilkanaście czynników kancerogennych. Coraz częściej jednak w ryzyku zachorowania na raka piersi wskazuje się uwarunkowania genetyczne w Polsce około 10% przypadków raka piersi występuje u kobiet, u których stwierdza się mutacje w obrębie genów, najczęściej w BRCA1.
4. Kryterium wyłączenia z programu
Programem nie mogą być objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.
5. Populacja do której skierowany jest program
Badania wykonuje się:
1) co 24 miesiące u kobiet w wieku od 50 do 69 lat.
2) co 12 miesięcy u kobiet w wieku od 50 do 69 lat (u których wśród członków rodziny wystąpił rak piersi lub mutacje w obrębie genów BRCA1 lub BRCA
6. Harmonogram
Poniedziałek: 13:00 – 15:00
Wtorek: 08:00 – 11:00
Środa: 08:00 – 11:00
7. Miejsce realizacji Programu
Zakład Diagnostyki Obrazowej w Szpitalu Wojewódzkim, w Sieradzu ul. Armii Krajowej 7, I piętro.
Rejestracja osobiście lub pod numerem telefonu: (43) 827 88 98
od poniedziałku do piątku: 7:00 – 17:00