ODDZIAŁ REHABILITACJI DLA DZIECI W RAFAŁÓWCE

Dane kontaktowe

Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy działa w strukturach Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu. Od 2014 roku realizowany jest tu program rehabilitacji ogólnoustrojowej – profil chorób układu ruchu i towarzyszących chorób układu oddechowego. „Rafałówka” dysponuje obecnie dobrym zapleczem infrastrukturalnym, utrzymywanym na dużym poziomie estetycznym. W ostatnich latach nastąpiła jego modernizacja, komputeryzacja, poszerzenie bazy sprzętu rehabilitacyjnego (np. crosstrainer, cykloergometr, hydromasażery). Zmodernizowano kotłownię (z koksowej na paliwo ekologiczne) oraz bazę szkolną. Wykonano kompleksowy remont łazienek likwidując bariery architektoniczne dla osób z dysfunkcją narządu ruchu. Rozbudowano też bazę lokalowo-hotelową stwarzając dla opiekunów przebywających z dziećmi w trakcie leczenia komfortowe warunki pobytu.

Podstawowym celem naszego działania jest podniesienie standardu świadczonych usług medycznych. Jest ono ukierunkowane przede wszystkim na rzecz małego Pacjenta. Najważniejsze jest dla nas dobro dziecka, jesteśmy wrażliwi na jego potrzeby i gotowi zawsze nieść pomoc, dostępni dla dzieci i ich rodziców. Działamy profesjonalnie i skutecznie.

Przy przyjęciu do ośrodka nasz pacjent powinien mieć ze sobą:
  • skierowanie na oddział
  • karty informacyjne z poprzednich pobytów szpitalnych
  • wyniki wykonanych badań diagnostycznych (laboratoryjnych i obrazowych)
  • zapas leków na kontynuację leczenia chorób przewlekłych
  • książki do szkoły
  • strój i obuwie sportowe
  • przybory toaletowe
  • 2 ręczniki
  • klapki pod prysznic
  • piżama
  • kilka zmian odzieży
Informacje o wyżywieniu w trakcie pobytu w ośrodku:

Nasi Pacjenci otrzymują 5 posiłków dziennie: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja. Ośrodek zapewnia każdemu Pacjentowi zalecaną mu dietę (podstawowa, łatwostrawna, cukrzycowa, wegetariańska etc).

Informacje dla pacjentów z dysfunkcją narządu ruchu, w tym również poruszających się na wózku inwalidzkim:

Dołożyliśmy wszelkich starań, by w Ośrodku zlikwidować bariery architektoniczne i techniczne. Do najważniejszych należą:

1. Zakup i montaż windy (trzy przystanki)
  2. Zakup i montaż schodołazu
  3. Zakup i montaż poręczy i uchwytów w ciągach komunikacyjnych
  4. Likwidacja progów i zróżnicowania poziomów podłóg.
  5. Wymiana posadzki na bezpieczną, antyposlizgową.
  6. Zakup i montaż drzwi wejściowych o szerokości w świetle ościeżnicy co najmniej 90 cm, pozostałych wewnętrznych minimum 80 cm
  7. Zakup i montaż drzwi przesuwnych
  8. Przystosowanie pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, m. in.:
    • wykonanie prysznicy natryskowych z odpływem w posadzce
    • zakup i montaż siedzisk kąpielowych
    • zakup i montaż poręczy oraz uchwytów
Informacja o możliwości przebywania w ośrodku opiekunów naszych pacjentów w trakcie ich pobytu:

Opiekunowie naszych Pacjentów mają możliwość przebywania w Ośrodku wraz z Pacjentem. W tym celu udostępniamy pokoje z łazienką i kuchnią, a także z dostępem do Internetu (Wi-Fi).

Profile leczenia

Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy w Rafałówce, w ramach którego funkcjonuje Oddział Rehabilitacyjny dla Dzieci, w trybie hospitalizacji zajmuje się kompleksową rehabilitacją dzieci w pełnym zakresie:

• chorób i urazów narządu ruchu, takich jak: złamania i urazy kończyn, skoliozy, wady postawy, osteochondroza dziecięca, choroby reumatyczne, choroby mięśni, jałowe martwice kości, wady wrodzone i nabyte
  • schorzeń neurologicznych, takich jak: uszkodzenia i choroby nerwów obwodowych, mózgowe porażenia dziecięce, zespół Downa, przepukliny oponowo-rdzeniowe,encefalopatie, opóźnienia psychoruchowe

Leczenie na oddziale trwa średnio do 6 tygodnii ma na celu:

• korygowanie i zapobieganie deformacji i dysfunkcji układu ruchu
  • skrócenie okresu rekonwalescencji po urazach i umożliwienie prawidłowego rozwojudziecka
  • wyrobienie nawyku prowadzenia systematycznych ćwiczeń przez małego Pacjenta, a także zwrócenie uwagi rodziców i dzieci na zachowania prozdrowotne

W trakcie leczenia nasi Pacjenci mają również zapewnione:

• rehabilitację ogólnoustrojową:
    • kinezyterapiaw szerokim zakresie, w tym PNF, masaże suche
    • fizykoterapia: elektroterapia, magnetoterapia, laseroterapia, krioterapia
    • hydroterapia
  • opiekę zdrowotną w zakresie podstawowym i specjalistycznym (lekarzy i rehabilitantów)
  • całodobową opiekę pielęgniarską
  • uczestnictwo w warsztatach terapii zajęciowej
  • leczenie klimatyczne – mikroklimat w rozległym kompleksie sosnowego lasu
  • zabawy na świeżym powietrzu
  • optymalne warunki do rozwoju psychicznego i fizycznego
  • dostęp do szeroko pojętej oświaty zdrowotnej mającej na celu kształtowanie postaw prozdrowotnych
  • dostęp do zajęć prowadzonych przez pracowników placówki oświatowo-wychowawczej
  • dostęp do nauki obejmującej klasy I – VIII, zajęcia przedszkolne
  • zdrowe wyżywienie – 5 posiłków dziennie

Leczenie jest bezpłatne w ramach podpisanego kontraktu z NFZ.Podstawą do przyjmowania Pacjentów jest skierowanie na leczenie szpitalne na druku„Skierowanie do szpitala”, wystawianych z poradni rehabilitacyjnej, ortopedycznej, chirurgicznej, neurologicznej, reumatologicznej lub z oddziałów szpitalnych.