Zespół Pracowni Diagnostyki Kardiologicznej

Kadra

 Ewa  Przybyszewska
Ewa Przybyszewska
Pełna kadra oddziału →

Diagnostyka kardiologiczna ma ogromne znaczenie w profilaktyce oraz leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, które stanowią obecnie niemal połowę wszystkich zgonów w Polsce. Regularne badania kardiologiczne umożliwiają szybkie wykrycie choroby na jej wczesnym etapie oraz zastosowanie optymalnego leczenia.Nasze Pracownie pozwalają na wykonanie diagnostyki nieinwazyjnej pacjentów ze schorzeniami układu krążenia. Pracownie świadczą usługi w ramach kontraktu z NFZ dla potrzeb pacjentów hospitalizowanych w Szpitalu Wojewódzkim w Sieradzu oraz pacjentów Poradni Kardiologicznej.W ramach Poradni Kardiologicznej oferujemy kompleksowy zakres usług specjalistów z zakresu kardiologii oraz hipertensjologii.

ZAKRES USŁUG PORADNI:

  • konsultacje specjalistyczne (diagnostyka, profilaktyka oraz leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba wieńcowa, stan po interwencjach kardiochirurgicznych oraz operacjach kardiochirurgicznych, nabyte oraz wrodzone wady układu sercowo naczyniowego, bóle w klatce, omdlenia, zaburzenia rytmu itp.)
  • kwalifikacja kardiologiczna pacjenta do zabiegu operacyjnego

BADANIA WYKONYWANE W PRACOWNIACH DIAGNOSTYKI KARDIOLOGICZNEJ

  • echokardiografia przezklatkowa
  • echokardiografia przezprzełykowa TEE
  • Holter EKG
  • Holter ciśnieniowy (całodobowy pomiar ciśnienia tętniczego ABMP)
  • testy wysiłkowe na bieżni i cykloerometrze
  • EKG-12 odprowadzeniowe

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną oferujemy naszym pacjentom wizyty w Poradni Kardiologicznej w ramach umowy z NFZ, szeroki zakres badań diagnostycznych, możliwość poszerzenia diagnostyki o badania wysokospecjalistyczne wykonywane w innych placówkach (Angio CT naczyń wieńcowych, MRT serca, diagnostyka zespołu bezdechu sennego). Współpraca z Oddziałem Kardiologii Inwazyjnej umożliwia kierowanie naszych pacjentów na procedury zabiegowe takie jak inwazyjna diagnostyka naczyń wieńcowych (koronarografia), angioplastyka naczyń wieńcowych, implantacja kardiostymulatorów i defibrylatorów czy wykonywanie ablacji zaburzeń rytmu. Współpracujemy z Oddziałem Dziennej Rehabilitacji Kardiologicznej kierując naszych pacjentów na turnusy w ramach rehabilitacji po wykonanych zabiegach bądź w prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

REJESTRACJA PACJENTÓW

Rejestracja pacjentów pierwszorazowych odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00 w rejestracji głównej na parterze przy wejściu do szpitala lub telefonicznie pod nr 43 827 83 45

Umówienie kolejnej wizyty lub wyznaczenie wizyty zaległej z tytułu obostrzeń związanych ze stanem epidemii odbywa się w rejestracji głównej lub telefonicznie pod nr 43 827 28 261 codziennie w godz, od 7.00 do 8.00

Termin wizyt kontrolnych wyznaczany jest w gabinecie lub w ramach Tele-porady

DOKUMENTY WYMAGANE DO REJESTRACJI W PORADNI KARDIOLOGICZNEJ

  • dokument potwierdzający tożsamość
  • oryginał skierowania do poradni specjalistycznej

DIAGNOSTYKA KARDIOLOGICZNA - INFORMACJE DLA PACJENTA

  • Testy wysiłkowe na bieżni i cykloergometrze

próba wysiłkowa - zapis EKG podczas zwiększającego się wysiłku fizycznego. Badanie polega na chodzeniu po ruchomej bieżni lub jeździe na ergometrze rowerowym przez około 20 minut w zależności od stanu ogólnego pacjenta. Na klatce piersiowej badanego po przygotowaniu skóry nakleja się elektrody, które łączy się następnie odpowiednio oznakowanymi kablami z urządzeniem rejestrującym zapis EKG. Podczas badania kilkakrotnie monitorowane jest ciśnienie tętnicze krwi oraz tętno.

Przygotowanie do badania:

Nie należy przed badaniem jeść obfitego posiłku ani palić papierosów. Pacjenci zażywający leki powinni poinformować lekarza wykonującego badanie jakie leki przyjęli w dnia badania. Na badanie najlepiej przyjść ubranym w luźny niekrępujący ruchów strój.Skórę klatki piersiowej należy przygotować do badania poprzez jej wygolenie w trakcie kąpieli, którą należy wziąć przed badaniem. Pacjent goli klatkę piersiową sam w domu lub przynosi jednorazową maszynkę do golenia.

  • Holter EKG 

to urządzenie rejestrujące pracę serca, w sposób ciągły, przez 24 godziny.

Przygotowanie do badania

  • W dniu badania proszę nie smarować klatki piersiowej balsamem ani kremem ze względu na odklejanie elektrod.
  • Skórę klatki piersiowej należy przygotować do badania poprzez jej wygolenie w trakcie kąpieli, którą należy wziąć przed badaniem.
  • Po założeniu urządzenia, co jakiś czas trzeba sprawdzać, czy elektrody są przyk1ejone do skóry i połączone z aparatem. Gdyby się odkleiły, należy je przykleić w tych samych miejscach plastrem bez opatrunku. Jeśli odłączy się przewód od holtera, trzeba ponownie go wcisnąć (końcówka działa jak zatrzask).
  • W trakcie badania można wykonywać codzienne czynności. Nie należy nadmiernie oszczędzać się ani przeforsowywać;
  • Korzystanie z telefonu komórkowego może sprawić, że pojawią się zakłócenia. Zazwyczaj są one krótkotrwałe, lecz mogą nieco przekłamać zapis wyników. Zaleca się umieszczanie telefonów komórkowych możliwie jak najdalej od rejestratora 24-godzinnego EKG oraz ograniczanie liczby rozmów do minimum.
  • Wskazane jest prowadzenie dzienniczka obserwacji, gdzie można notować wszelkie występujące dolegliwości, z czasem ich wystąpienia, a także okoliczności czy czynności przy jakich się pojawiły

Uwaga. Pacjent nie powinien wchodzić z hoIterem pod prysznic lub zanurzać się w wodzie, używać poduszek i koców elektrycznych ani manipulować w rejestratorze. W czasie noszenia aparatu bezwzględnie nie należy korzystać z kuchenki mikrofalowej, gdyż fale uszkodzą aparat. Pacjenci z rozrusznikami lub defibrylatorami proszeni są o dostarczenie paszportu urządzenia w celu ewentualnej weryfikacji ustawień.

  • Holter ciśnieniowy (ABPM) - rejestruje ciśnienie krwi przez 24 godziny.

Przygotowanie do badania:

  • Proszę założyć koszulkę z krótkim rękawem oraz luźne okrycie wierzchnie z szerokim rękawem.
  • Przed założeniem rejestratora należy odpocząć 15-30 minut
  • Przed badaniem proszę przyjąć wszystkie leki.
  • Przed badaniem (co najmniej 24h) nie należy spożywać alkoholu.
  • Proszę prowadzić normalny tryb życia i wykonywać wszystkie codzienne czynności.
  • W momencie pomiaru ciśnienia ramię powinno być swobodnie i nieruchomo opuszczone wzdłuż ciała.
  • W momencie pomiaru nie należy rozmawiać.
  • Nie należy kłaść się na ręce, na której założony jest mankiet.
  • Mankiet nie może być przekładany z jednego ramienia na drugie.
  • Proszę chronić urządzenie przed wilgocią i wodą, a także bezpośrednim promieniowaniem słonecznym.
  • Można prowadzić dzienniczek badania, w którym zapisywane będą wykonywane czynności i czas ich trwania, jak również występujące dolegliwości
  • W przypadku odczuwania bólu ramienia, pojawienia się obrzęku lub zasinienia ręki, rejestrację należy przerwać. W przypadku wątpliwości pojawiających się w trakcie badania prosimy o skontaktowanie się z Pracownią.
  • Echo serca przezklatkowe TTE

Badanie to umożliwia w sposób nieinwazyjny ocenę struktur anatomicznych serca. Podczas badania oceniane są zastawki, jamy serca poprzez pomiar ich objętości, grubości ścian, kurczliwości.ECHO serca pozwala również zdiagnozować obecność płynu (np. krwi) w worku osierdziowym. ECHO serca jest badaniem nieszkodliwym, więc nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonywania. 

  • Echo serca przezprzełykowe TEE

Badanie przezprzełykowe echo jest przeprowadzane w celu dokładniejszego zbadania serca. Dzięki temu, że przełyk przylega bezpośrednio do serca uzyskiwane obrazy są bardzo szczegółowe. Badanie wykonywane jest z różnych wskazań, najczęściej u chorych z wadami wrodzonymi serca, sztucznymi zastawkami serca, chorobami aorty, a także w przypadku podejrzenia obecności skrzepliny w sercu oraz u chorych po udarze mózgu z niewyjaśnionej przyczyny. Badanie wykonywane jest też u chorych przed umiarowaniem (kardiowersją ) serca.Przed badaniem nie należy jeść i pić przynajmniej przez 6 godzin, natomiast należy przyjąć zazwyczaj przyjmowane leki popijając je jednym łykiem wody.Należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach związanych z przewodem pokarmowym, kłopotami z połykaniem pokarmów, krztuszeniem się, ulewaniem i zgagą. Należy również poinformować o ewentualnych uczuleniach szczególnie na leki znieczulające (lidocaina, xylokaina). Przed badaniem należy wyjąć wszystkie ruchome protezy zębów.Po znieczuleniu gardła i ułożeniu pacjenta na lewym boku wprowadzana jest przez ustnik sonda przypominająca gastroskop. Badanie trwa około 10 do 15 minut, rzadko dłużej. Zazwyczaj jest dobrze tolerowane, ale mogą pojawiać się niewielkie mdłości. Przy złej tolerancji badania podawana jest dożylnie niewielka ilość leku uspokajającego (midazolam). Po badaniu należy powstrzymać się od jedzenia i picia jeszcze przez kolejne 2 godziny (znieczulenie gardła). Gdy minie znieczulenie można odczuwać niewielki ból gardła.Badanie jest bezpieczne i groźne powikłania (głównie uszkodzenia gardła i przełyku) występują bardzo rzadko. W przypadku pojawienia się bólu w klatce piersiowej w trakcie lub po badaniu należy o tym niezwłocznie poinformować lekarza. Rzadko w trakcie badania mogą pojawić się zaburzenia rytmu lub zwolnienie jego czynności.Prosimy o zabranie ze sobą posiadanej dokumentacji medycznej (wyniki badań, karty wypisowej itp.).W dobie pandemii koronawirusa przed wykonaniem badania TEE wymagane jest wykonanie testu PCR na obecność koronawirusa. Pacjenci ambulatoryjni otrzymują skierowanie na badanie PCR w pokoju nr 6 na 2 dni przed planowanym badaniem przezprzełykowym.

Lekarze

  • Ewa Przybyszewska Kierownik